Otrzymuj najnowsze informacje i aktualizacje
dotyczące naszej strony oraz oferty
przygotowane specjalnie dla Ciebie.
Zadbana, gładka i błyszcząca sierść psa i kota świadczy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu zwierzaka. Koty uchodzą za urodzonych czyściochów, ponieważ potrafią godzinami myć swoje futerko, dzięki czemu, właściciele nie muszą poświęcać wiele czasu na pielęgnację ich sierści. Inaczej jest w przypadku psów, które nie tylko nie zadbają o swoją sierść, ale co więcej, mają specyficzne potrzeby, np. lubią wytarzać się w czymś o nieprzyjemnym zapachu. Jak dbać o sierść naszych pupili? Zapraszamy na krótki poradnik pielęgnacji psiej i kociej sierści.
Czesanie psa to podstawa
Wyczesywanie sierści to podstawa nie tylko w okresie linienia. Zanim jednak przejdziesz do tego zabiegu, pamiętaj o dobraniu odpowiednich narzędzi. Na rynku znajdziesz szeroki wybór specjalistycznych szczotek, zgrzebeł i grzebieni. Szczotkę dopasuj do rasy pupila, a co za tym idzie do typu jego sierści.
Pod kątem typu sierści psy dzielą się na:
Sierść psa dzieli się również na tzw. podszerstek i warstwę okrywową.
W zależności od rasy psy mogą mieć różne grubości wyżej wymienionych warstw, a niektóre, jak np. maltańczyk, czy yorkshire terier w ogóle nie posiadają podszerstka.
Dla psów krótkowłosych z grubym podszerstkiem (np. owczarek niemiecki) używaj szczotek twardszych lub metalowego zgrzebła. Jeśli włos twojego pupila jest gładki, krótki i przylegający, bez dużej ilości podszerstka, czesz go miękką szczotką.
Dla psów długowłosych z reguły sprawdzają się dwa rodzaje szczotek lub grzebieni. Jeden z szeroko rozstawionymi zębami (do czesania głębszych warstw) i drugi z drobniejszymi zębami (do czesania powierzchni).
Do rasy i rodzaju sierści dostosuj także częstotliwość czesania. Krótkowłose psy czesze się minimum raz na tydzień, długowłose nawet codziennie. Natomiast w okresie linienia szczotkuj psa częściej, żeby uniknąć kołtunienia sierści.
Oprócz wyczesywania minimum raz w tygodniu przeszukuj sierść psa pod kątem pasożytów – pcheł i kleszczy.
Przeczytaj też:
Po co czesać kota?
Mimo że koty z pieczołowitością dbają o swoje futro, wyczesywanie pozwala uniknąć zlizywania martwej sierści, która później może powodować wymioty lub problemy z jelitami. Dodatkowo podczas czesania można pozbyć się kołtunów oraz zapobiec przed nadmiernym linieniem kota i zostawianiem sierści w domu.
Kocie futerko dzielimy na:
Dbaj o sierść pupila od środka
Każdy opiekun powinien wiedzieć, że piękna sierść świadczy o dobrej kondycji zwierzęcia. Oprócz szczotkowania i kąpieli warto regularnie podawać zwierzętom suplementy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, które wpływają na utrzymanie skóry i okrywy włosowej w dobrej kondycji oraz działają przeciwzapalnie, np. specjalne krople z Omega-3 i Omega-6 oraz witaminami EFA Olie.
Socjalizacja szczeniaka to najważniejsze zadanie każdego właściciela. Jeśli zrobimy to dobrze, zabezpieczymy naszego pupila przed niepotrzebnym stresem. Co więcej, będziemy cieszyć się wspólnym towarzystwem przez lata, także w trakcie podróży! O czym trzeba pamiętać, podczas procesu socjalizacji? Zapraszamy do lektury wskazówek psiej behawiorystki i trenerki – Agnieszki Osiji.
Sezon żerowania kleszczy trwa od wczesnej wiosny do później jesieni. Kleszcze przenoszą groźne choroby również dla zwierząt. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć swojego pupila przed tymi pasożytami.
Strona pieswhotelu.pl wykorzystuje cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania portalu, właściwej realizacji dostarczanych usług i informacji,
a także w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.
Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informację o cookies.