Otrzymuj najnowsze informacje i aktualizacje
dotyczące naszej strony oraz oferty
przygotowane specjalnie dla Ciebie.
Sezon żerowania kleszczy trwa od wczesnej wiosny do później jesieni. Kleszcze przenoszą groźne choroby również dla zwierząt. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć swojego pupila przed tymi pasożytami.
Najłatwiej byłoby unikać miejsc, gdzie zwierzęta są najbardziej narażone na obecność kleszczy - takich jak tereny wilgotne, łąki, lasy liściaste, czy zakrzaczone miejsca. W praktyce jest to dosyć trudne w realizacji, zwłaszcza jeśli aktywnie spędzamy czas, czy zabieramy nasze zwierzęta na letnie wyjazdy. Co więcej nawet w mieście pies jest narażony na “złapanie” kleszcza i krótki spacer na miejski trawnik nie musi oznaczać, że uda nam się go przed tym uchronić. Dlatego warto zainwestować w odpowiednią profilaktykę.
Wyczesywanie po każdy spacerze
Sprawdzanie sierści psa po spacerze powinno należeć do nawyku każdego właściciela. Jeśli znajdziemy kleszcza, możemy go szybko usunąć, zmniejszając ryzyko zachorowania. Co więcej, kleszcze nie wbijają się od razu w skórę czworonoga. Robiąc przegląd po spacerze, możemy zauważyć kleszcze, chodzące po sierści i usunąć je zanim spowodują szkody. Do “ulubionych” miejsc kleszczy należą: okolice głowy, zagłębienia pod łapami, klatka piersiowa, ale często również pysk, czy na powieki.
Tabletki przeciw kleszczom
Stosunkowo nowym produktem są specjalne tabletki na kleszcze. Tabletki działają przez 3 miesiące i według weterynarzy oraz właściciel psów są aktualnie jedną z najbardziej skutecznych metod ochrony przed kleszczami. Tabletki można zamówić tylko w gabinetach weterynaryjnych. Koszt tabletki jest dosyć wysoki. Jednak, biorąc pod uwagę zdrowie zwierząt oraz wydatki jakie musielibyśmy ponieść w przypadku leczenia - zdecydowanie warto przemyśleć tę opcję.
Krople przeciw kleszczom
Krople przeciwko kleszczom są popularnie stosowanym sposobem na kleszcze. Krople muszą być stosowane zazwyczaj w odstępach co 4 tygodnie. Krople aplikuje się na kark psa i obszar między łopatkami. Jeśli nasz pupil lubi się kąpać, wybierając preparat należy zwrócić uwagę, czy zapewnia wodoodporność. Trzeba też pilnować, żeby pies w pierwszych dniach po nałożeniu nie lizał spryskanej sierści.
Obroże przeciw kleszczom
Obroże są nasączone substancjami odstraszającymi kleszcze. W zależności od producenta, okres działania obroży wynosi od 4 do 6 miesięcy. Z doświadczeń weterynarzy oraz właściciel psów wynika, że skuteczność obroży jest różna, a dodatkowo ulega zmianie, gdyż kleszcze potrafią uodpornić się na substancje w nich zawarte. Nawet jeśli stosowaliśmy dany produkt z powodzeniem od kilku sezonów u naszych psów, nie mamy 100% pewności, że będą zawsze odstraszać pasożyty. W takiej sytuacji warto wypróbować obrożę od innego producenta i obserwować ilość przyczepionych kleszczy u psa.
Urządzenia odstraszające kleszcze
Alternatywą dla kropli czy obroży, które zawierają środki chemiczne są dostępną na rynku są specjalne urządzenia odstraszające kleszcze. Takie urządzenie wysyła ultradźwięki, które zaburzają zdolność rozpoznawania ofiary przez pasożyta. Dźwięki są niesłyszalne dla ludzi i zwierząt, są też bezpieczne dla dzieci.
Pamiętajmy, że nie wszystkie dostępne preparaty przyniosą efekty w przypadku każdego zwierzęcia. Jeśli któryś z nich nie przyniesie zamierzonych rezultatów warto testować kolejne, ponieważ kleszcze mogą się na nie po prostu uodpornić. Wszystko dla zdrowia naszego i naszych zwierząt!
Socjalizacja szczeniaka to najważniejsze zadanie każdego właściciela. Jeśli zrobimy to dobrze, zabezpieczymy naszego pupila przed niepotrzebnym stresem. Co więcej, będziemy cieszyć się wspólnym towarzystwem przez lata, także w trakcie podróży! O czym trzeba pamiętać, podczas procesu socjalizacji? Zapraszamy do lektury wskazówek psiej behawiorystki i trenerki – Agnieszki Osiji.
Każdy właściciel powinien po zimie zrobić „przegląd” swojemu pupilowi w lecznicy weterynaryjnej. Lekarz weterynarii przebada zwierzaka i zwróci uwagę na wygląd sierści oraz ewentualnie zaproponuje badania dodatkowe (badanie krwi i moczu), w celu dokładnego sprawdzenia organizmu naszego milusińskiego. Poniżej krótki poradnik na temat tego, na co zwrócić szczególną uwagę.
Strona pieswhotelu.pl wykorzystuje cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania portalu, właściwej realizacji dostarczanych usług i informacji,
a także w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.
Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informację o cookies.