Otrzymuj najnowsze informacje i aktualizacje
dotyczące naszej strony oraz oferty
przygotowane specjalnie dla Ciebie.
Kąpiel może być stresująca dla naszego pupila, ale wiemy też, że niejednokrotnie brudne zwierzę to szczęśliwe zwierzę! Dlatego razem z lekarzem weterynarii – Adamem Kochańskim – przygotowaliśmy listę najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać, chcąc wykąpać psa lub kota.
Jak bezpiecznie wykąpać psa?
1. Pamiętaj o stosowaniu szamponu i innych kosmetyków przeznaczonych dla psa, np. KetoScan Plus lub KetoScan.
http://www.scanvet.pl/oferta/wlasciciele-hodowcy/rid,36.html
2. Nie stosuj szamponów dla ludzi, gdyż mają one inne pH dla skóry.
3. Nie kąp psa często (chyba, że się pobrudzi i nieładnie pachnie lub też wytarza się w czymś nieprzyjemnym).
4. Przyzwyczajaj psa do wody, np. zwilż skórę psa ciepłą wodą, polewaj go wodą z ręki lub gąbką na tyle, aby go nie wystraszyć i nie zniechęcić. Dla małych psów najlepiej nadaje się do tego wanna, a dla większych milusińskich może być miejsce pod prysznicem.
5. Po dokładnym namoczeniu pupila, nanieś szampon, następnie dokładnie namydlaj i opłukaj tak, aby mydliny nie naleciały do oczu i pyszczka zwierzaka.
6. Pozwól się swojemu psu wytrzepać w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie zbierz nadmiar wilgoci z psa ręcznikiem.
7. Bezpośrednio po kąpieli nie wypuszczaj psa na dwór.
8. Jeżeli Twój pies boi się kąpieli, nie zmuszaj go na siłę. Dajcie sobie czas i próbujcie powoli.
9. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel polubi takie zabiegi, to macie gwarantowany ubaw i przyjemne chwile na jesienne wieczory. :-)
Kąpiel kota – czy jest konieczna?
Koty z reguły nie lubią wody. Jedynie Turecki van jest świetnym pływakiem i kocha wodę. U pozostałych ras kąpiel wywołuje stres i jest dla nich bardzo nieprzyjemna. Koty same się „myją”, poprzez „lizanie się” po całym ciele. Kiedy nie masz wyjścia i musisz wykąpać swojego kota, stosuj szampony przeznaczone dla kotów, a nie ludzi.
Co to jest kąpiel lecznicza?
Przy niektórych schorzeniach skóry naszych milusińskich, lekarze weterynarii zalecają kąpiele lecznicze co kilka dni (2 – 3 dni), nawet przez kilka tygodni. Wtedy stosowane są specjalistyczne szampony lecznicze dla psów i/lub kotów, które są dostępne tylko w lecznicach weterynaryjnych.
Pamiętaj, żeby w takich przypadkach zgłosić się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii i nie stosować samodzielnie takich kuracji.
Socjalizacja szczeniaka to najważniejsze zadanie każdego właściciela. Jeśli zrobimy to dobrze, zabezpieczymy naszego pupila przed niepotrzebnym stresem. Co więcej, będziemy cieszyć się wspólnym towarzystwem przez lata, także w trakcie podróży! O czym trzeba pamiętać, podczas procesu socjalizacji? Zapraszamy do lektury wskazówek psiej behawiorystki i trenerki – Agnieszki Osiji.
Sezon żerowania kleszczy trwa od wczesnej wiosny do później jesieni. Kleszcze przenoszą groźne choroby również dla zwierząt. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć swojego pupila przed tymi pasożytami.
Strona pieswhotelu.pl wykorzystuje cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania portalu, właściwej realizacji dostarczanych usług i informacji,
a także w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.
Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informację o cookies.