Otrzymuj najnowsze informacje i aktualizacje
dotyczące naszej strony oraz oferty
przygotowane specjalnie dla Ciebie.
Wiele psów boi się jazdy samochodem - ma z nim przykre skojarzenia lub cierpi na chorobę lokomocyjną.
Co możemy zrobić, by bezstresowo wybrać się z naszym pupilem w krótszą czy dłuższą trasę? Oto kilka wskazówek.
W przypadku szczeniaka idealnym momentem do oswojenia go z samochodem jest okres socjalizacji, a więc czas do 14-16 tygodnia życia. (między 8 a 16 tygodniem życia ) Do nowej sytuacji przyzwyczajamy psa stopniowo, pokazując maluchowi auto, zabierając go na krótkie przejażdżki, podczas których jest nagradzany za prawidłowe zachowanie. Autem możemy wybrać się do parku, nad wodę, czy na dłuższy spacer, co spowoduje, że przejażdżka będzie kojarzyć się pozytywnie. (pozytywnie zamienić na z czymś przyjemnym?)
Oswajanie (zarówno szczeniaka jak i psa dorosłego) zacznijmy od pozwolenia psu na swobodne wejście do samochodu (nie ciągniemy psa na siłę) i zaznajomienie się z nim (obwąchanie). Jeżeli pies nie chce wejść do auta, kładziemy smakołyk w progu otwartych drzwi oraz w dalszych częściach auta. Kucamy w drzwiach naprzeciw tak, aby pies nas widział. Jeżeli udało nam się przejść przez ten etap, przedłużamy czas pobytu psa w samochodzie (UWAGA! robimy to stopniowo). Jeśli i ten etap jest za nami, możemy spróbować tej samej procedury, ale przy włączonym silniku.
Każda akceptowalna przez nas interakcja psa z samochodem (czyli brak objawów lęku) powinna być nagradzana.
Możemy zacząć od zabawy z psem w niewielkiej odległości od włączonego auta. Następnie robimy to samo w bagażniku, jeśli pies będzie umieszczany tam podczas przejażdżki, czy wewnątrz auta. Pies skojarzy wówczas, że te miejsca nie są straszne, a dzieją się tam jedynie fajne rzeczy.
Aby obniżyć poziom stresu spowodowany nowym obiektem, jakim jest samochód, stańmy się dla psa przewidywalni. Co to znaczy? Zanim podniesiemy szczeniaka, aby umieścić go w bagażniku lub aucie – wypowiadamy zawsze to samo słowo, np. ”góra”. Pies szybko nauczy się, ze po tym haśle zostanie przez nas podniesiony i umieszczony w bagażniku pojazdu.
Pamiętaj: jeżeli masz psa, który nigdy nie był wożony samochodem, a czas socjalizacji już za nim, ważne jest, aby stopniowo przyzwyczajać go do samochodu. Jeśli dorosły pies ma problemy z jazdą autem, należy go odwrażliwić, czyli zobojętnić na samochód. Zabieg ten polega na wystawianiu psa na "zagrażający bodziec" (w tym przypadku auto) i jednoczesnym skojarzeniu go z czymś przyjemnym, np. ze smakołykiem czy zabawką.
Jeżeli pies jest skrajnie zestresowany (nadmiernie się ślini, ziaje szybciej niż zazwyczaj, drży) można pomyśleć o zastosowaniu obroży z uspokajającymi feromonami Adaptil. Można również przetrzeć bagażnik lub wnętrze pojazdu specjalnymi chusteczkami zawierającymi takie feromony.
Co robić w przypadku, gdy pies źle znosi podróże ze względów zdrowotnych, np. cierpi na chorobę lokomocyjną? Lęk wynikający z choroby lokomocyjnej powoduje niepokój już przed podróżą, np. na widok walizki. Przede wszystkim należy udać się do lekarza weterynarii w sprawie podania odpowiednich leków. W przypadku takich psów ważne jest, aby nie podawać posiłku na kilka godzin przed jazdą, a w trakcie podróży uchylić okno, robić częstsze przerwy w trasie, poić psa. Możemy dodatkowo na czas jazdy wprowadzić psu klatkę kennel i przykryć ją cienkim materiałem (pamiętajmy, aby temperatura w samochodzie była odpowiednia).
Nie zapominajmy o bezpieczeństwie w podróży. Pomocne będą:
- specjalna mata podróżna;
- klatki metalowe, materiałowe lub plastikowe;
- pasy bezpieczeństwa;
- szelki dostosowane do jazdy samochodem
Pamiętajmy również o tym, aby:
- przed podróżą pies rozluźnił się, np. pobiegał na spacerze i załatwił potrzeby fizjologiczne
- moment wsiadania psa do auta był dla niego przyjemny i komfortowy
- mieć dla psa świeżą wodę
- przygotować psu zabawkę typu Kong (zabawka którą napełnia się smakołykami)
- przygotować psu jego kocyk lub posłanie
- nie prowadzić gwałtownie
- robić co jakiś czas przystanki umożliwiające psu załatwienie potrzeb fizjologicznych
- przygotować apteczkę podróżną
- nie zostawiać psa samego w samochodzie nawet przy uchylonych oknach!
Jeżeli pies ma odpowiednio przeprowadzony trening klatkowy, możemy zabrać klatkę do samochodu - będzie ona spełniać funkcję bezpiecznej norki, w której pies może w spokoju przespać podróż.
AUTOR
Porady na temat podróży psa samochodem przygotowała nasza ekspertka – behawiorystka – Agnieszka Osija.
Jeżeli chcesz przewieźć pociągiem psa, kota, świnkę morską czy inne zwierzę domowe – w pociągu PKP Intercity jest to możliwe. Jako właściciel powinieneś zadbać w podróży o swoje zwierzę – dowiedz się, o czym powinieneś pamiętać. Pamiętajmy, że większość zwierząt nie przepada za długimi podróżami – często czują się zagrożone lub po prostu chcą odkrywać nowe zakamarki.
Strona pieswhotelu.pl wykorzystuje cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania portalu, właściwej realizacji dostarczanych usług i informacji,
a także w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.
Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informację o cookies.